www.odnpoznan.pl ustaw jako strone startowa Ustaw jako stronę startową pomoc Pomoc szybki kontakt Szybki kontakt koszyk zamowien Zamówienia (0)
certyfikaty i nagrody akredytacja

Ogólnopolska Konferencja dla dyrektorów i nauczycieli szkół branżowych i techników « powrót

Ogólnopolska Konferencja dla dyrektorów i nauczycieli szkół branżowych i techników

W dniach 15-16 grudnia 2020 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Kształtowanie umiejętności uczniów szkół branżowych i techników niezbędnych na rynku pracy”, której organizatorami były placówki doskonalenia nauczycieli: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli,  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.  

W programie pierwszego dnia  konferencji realizowanej w formie zdalnej znalazły się m.in. wystąpienia przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zmian w prawie oświatowym w zakresie szkolnictwa branżowego, przedstawiciela Centralnej Komisji Edukacyjnej dotyczące nowej formuły egzaminu zawodowego, a także wystąpienia przedstawicieli Instytutu Badań Edukacyjnych, którzy omówili założenia Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 r.

Podczas drugiego dnia uczestnicy konferencji wysłuchali wystąpień dyrektorów i przedstawicieli szkół kształcących w zawodach szkolnictwa branżowego reprezentujących następujące województwa: pomorskie, małopolskie, wielkopolskie. Dyrektorzy szkół wskazali na te aspekty współpracy z przedsiębiorstwami, które pozwalają właściwie realizować podstawę programową kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, w szczególności w zakresie praktycznego przygotowania uczniów w wiedzę i umiejętności przydatne na rynku pracy. Prelegenci wymieniali różnorodne korzyści wynikające z tej współpracy zarówno dla uczniów, szkoły jak i całego regionu. Podkreślali znaczenie takich wspólnych działań, jak: tworzenie klas patronackich, realizacja praktyk i staży, wyposażenie szkół w nowoczesne urządzenia, fundowanie stypendiów dla wyróżniających się uczniów, doradztwo zawodowe i promocja zatrudnienia, opracowanie programów nauczania z udziałem pracodawców. Dyrektorzy zgodnie podkreślali, iż odpowiednia współpraca z pracodawcami, nie tylko sprzyja wysokim wynikom na egzaminach zawodowych, ale przede wszystkim przyczynia się do znalezienia przez absolwentów szkół pracy w wymarzonym zawodzie.