www.odnpoznan.pl ustaw jako strone startowa Ustaw jako stronę startową pomoc Pomoc szybki kontakt Szybki kontakt koszyk zamowien Zamówienia (0)
certyfikaty i nagrody akredytacja

Rola szkoły w zapobieganiu radykalizacji: mechanizm powstawania i skuteczne zapobieganie ekstremizmom – szkolenie dla pedagogów, psychologów i nauczycieli « powrót

Rola szkoły w zapobieganiu radykalizacji:  mechanizm powstawania i skuteczne zapobieganie ekstremizmom  – szkolenie dla pedagogów, psychologów i nauczycieli

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wraz z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego zapraszają na pilotażowe szkolenie pt. „Rola szkoły w zapobieganiu radykalizacji: mechanizm powstawania i skuteczne zapobieganie ekstremizmom – szkolenie dla pedagogów, psychologów i nauczycieli”.

Szkolenie odbędzie się dnia 10 września 2019 roku w godz. 9:00 - 16:00, w siedzibie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu przy ul. Góreckiej 1.

Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, nauczycieli przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz pedagogów i psychologów wszystkich etapów edukacyjnych z województwa wielkopolskiego. Celem szkolenia jest zwiększenie kompetencji czym jest proces radykalizacji, jakie są jej formy, jaka jest sytuacja radykalizacji w Polsce, jak reagować i przeciwdziałać.

Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe, które będzie można wykorzystać do prowadzenia lekcji oraz certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.

Propozycja lepszego zrozumienia procesu radykalizacji wiąże się z coraz częstszym pojawianiem się tego terminu, szczególnie w kontekście intensywnych migracji oraz zagrożeń terrorystycznych występujących w bezpośrednim sąsiedztwie Polski. Termin ‘radykalizacja’ najczęściej kojarzy się bowiem z radykalnym zachowaniem prowadzącym właśnie do aktów brutalnego ekstremizmu i terroryzmu. Tymczasem radykalizm to nie tylko fundamentalizm islamski, ale przede wszystkim problemy, które możemy zauważyć wokół nas, takie jak mowa nienawiści, ksenofobia czy narodowy nacjonalizm. Kluczowe jest więc, aby umieć reagować na wczesnym etapie pojawiania się symptomów radykalizowania się jednostki. To z kolei niesie za sobą potrzebę zrozumienia problemu oraz poznania mechanizmu radykalizacji. Wpływ na kształtowanie się, upowszechnianie i eskalację radyklanych zachowań może mieć bowiem wiele aktywności wzmacniających czynniki ryzyka występujące w środowiskach lokalnych. Wstrząsy i kryzysy społeczne, problemy gospodarcze, dyskurs polityczny, osłabione więzi rodzinne mogą znacząco wpływać na wzrost popularności radykalnych poglądów w społeczeństwie, zaś młodzieńcze kryzysy wartości, chęć przynależności, potrzeba zaistnienia w grupie rówieśniczej mogą wpływać na rodzenie się radyklanych poglądów również wśród młodzieży.

Szkolenie organizowane jest w ramach projektu MINDb4ACT finansowanego przez Komisję Europejską w ramach Programu Ramowego Horyzont 2020 (GA No. 740543). Więcej informacji na temat projektu na stronie https://mindb4act.eu/ .

Zgłoszenia na szkolenie prosimy przysyłać mailowo na adres e-mail: edyta.pazura@ppbw.pl. Zgłoszenie powinno zawierać informacje: imię i nazwisko/nazwa szkoły/stanowisko/telefon kontaktowy.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie możliwość akceptacji uczestnictwa jednej osoby z danej szkoły.

W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Edytą Pazura-Umecką, e-mail: edyta.pazura@ppbw.pl, tel. 61 663 02 21.

Zaproszenie do pobrania