www.odnpoznan.pl | Ustaw jako stronę startową | Pomoc | Szybki kontakt | Zamówienia (0) |
70 lat Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
Jubileusz funkcjonowania naszej instytucji jest okazją zarówno do retrospekcji, jak i sformułowania wizji jej przyszłości. Przekształcenia organizacyjne pokazują ewolucję myślenia o zadaniach oświatowych i obligują nas też dziś do dotrzymywania kroku aktualnym potrzebom edukacyjnym.
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu to instytucja obejmująca swoim zasięgiem 12 powiatów województwa wielkopolskiego. Na tym terenie pracuje ponad 35 tysięcy nauczycieli i uczy się prawie 300 tysięcy uczniów. Oferta Ośrodka w minionym roku szkolnym obejmowała 400 form szkoleniowych i wzięło w nich udział ponad 22 tysiące nauczycieli w ciągu 10,5 tysiąca godzin zajęć. Mamy za sobą 22 edycje Targów Edukacyjnych z frekwencja sięgającą 37 tysięcy uczestników. Od dwóch lat tradycją staje się organizacja Ogólnopolskiego Kongresu Oświatowego EDUTEC. To także 10 lat doświadczenia w przygotowaniu i realizacji kolejnych odsłon projektu „Powstanie Wielkopolskiego 1918-1919 Pamiętamy!” z udziałem ponad 100 tysięcy uczniów ze wszystkich poziomów edukacyjnych, angażujących się w lokalne projekty i konkursy wiedzy o Wielkopolsce. Dzień dzisiejszy Ośrodka to czerpanie z szerokiej współpracy międzynarodowej i realizacja projektów wspófinansowanych w ramach funduszy unijnych w tym Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Wspieranie metodyczne nauczycieli publikacjami edukacyjnymi w czasopiśmie „Uczyć lepiej”, książkowej serii „Kierunek” i warsztatowymi materiałami szkoleniowymi to tylko kilka punktów z oferty wydawniczej Ośrodka. Nadzór pedagogiczny nad pracą 53 doradców metodycznych i prowadzonymi przez nich formami doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz realizacja procesowego wspomagania szkół owocuje zmianami w szkołach, które korzystają z tej formy rozwoju. Ośrodek do instytucja akredytowana przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, posiadająca certyfikowany system zarządzania zgodnie z Normą ISO 9001:2015, uhonorowana Statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego i najwyższym odznaczeniem przyznanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.
Na te sukcesy Ośrodka składają się wsparcie przez organ prowadzący Samorząd Województwa Wielkopolskiego, od 19 lat dbający o zapewnienie warunków materialnych funkcjonowania Ośrodka, zaangażowanie kierownictwa, odpowiedzialna i rzetelna praca całego zespołu pracowników, a także stale rozwijająca się współpraca z ponad 40 instytucjami zewnętrznymi.
Ku przyszłości
Stała siedziba naszej instytucji to pierwsza z potrzeb niezbędna dla dalszego funkcjonowania i realizacji nowych rozwiązań, zarówno dydaktycznych, jak i organizacyjnych. Liczne przemiany nigdy bowiem nie zatarły nadrzędnego celu Ośrodka - wspierania rozwoju zawodowego nauczycieli. Chcemy realizować to zadanie, otwierając szeroko drzwi dla nowych rozwiązań technologicznych, w tym wykorzystania e-zasobów w dydaktyce przedmiotowej. bardzo ważna jest dla nas kontynuacja szerokiej współpracy z uczelniami i instytucjami, które także realizują cele edukacyjne – jak muzea, teatry, biblioteki, parki krajobrazowe i miejsca edukacji bezpośredniej. Wyzwaniem będzie, w przypadku zmian prawnych, integracja z zespołem nauczycieli doradców w realizacji zadań na rzecz wielkopolskich nauczycieli. W sposób szczególny chcemy wspierać grono pedagogiczne i szkoły, w których uczą się dzieci z rodzin imigranckich.
Naszą misją jest dążenie do doskonałości w zakresie ustawicznego wspomagania nauczycieli i dyrektorów szkół/placówek w rozwoju zawodowym dla sukcesu dzieci i młodzieży w drodze do społeczeństwa opartego na wiedzy.
Konferencja dla dyrektorów szkół w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznaniu
Kalendarium formowania się instytucji