www.odnpoznan.pl ustaw jako strone startowa Ustaw jako stronę startową pomoc Pomoc szybki kontakt Szybki kontakt koszyk zamowien Zamówienia (0)
certyfikaty i nagrody akredytacja

S14 ZE SZTUKĄ PRZEZ WIEKI. Artystyczne przełomy

Adresat
nauczyciele przedmiotów humanistycznych zainteresowani poszerzeniem wiadomości i umiejętności związanych z interpretacją dzieła sztuki
Cele, po zajęciach uczestnik:
  • wykorzystuje konteksty historyczne, biograficzne, filozoficzne i inne podczas analizy i interpretacji wybranych dzieł sztuki;
  • potrafi zredagować zadania twórcze związane z interpretacją tekstów kultury;
  • zna zasoby Muzeum Narodowego w Poznaniu i potrafi je wykorzystać w procesie dydaktycznym.
Współpraca
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
Harmonogram
Termin Temat Prowadzący
01.10.2020, godz. 15.30-18.30
Zygmunt Waliszewski. W obliczu śmierci. Jak tworzy artysta naznaczony piętnem śmiertelnej choroby? Szybko i dużo, jakby ścigał się z czasem. Pytanie, czy na płótnach Waliszewskiego odnajdziemy tego ślady?
Katarzyna Grabowska Olga Gałuszek
5.11.2020, godz. 17.45
webinarium
Władysław Ślewiński. Między Polską a Francją. Droga artysty do malarstwa nie była oczywista, za to jego artystyczne wybory dość jasne i bardzo konsekwentne. W jego dziełach spróbujemy odnaleźć słowiańską duszę i wpływ jednego z największych artystów przełomu XIX i XX wieku – Paula Gauguina.
Katarzyna Grabowska Olga Gałuszek
03.12.2020, godz. 15.30-17.30
webinarium
Andrzej Wróblewski. „Sztuka musi działać”. „Andrzej był nietypowym malarzem. Nie pociągała go zmysłowa gra materii i kolorów, nie delektował się rozmalowywaniem płótna. Gdy obraz miał gotowy w głowie, sprawa jego wykonania była już tylko formalnością. (…). [„Ekspresja i mit. Gwasze Andrzeja Wróblewskiego. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa, 1987] Malarz, historyk sztuki, publicysta, to artysta „osobny, który nie daje się jednoznacznie sklasyfikować. Prześledzimy biografię i twórczość artysty, którego talent, zaangażowanie, radykalizm i oddanie sztuce nie pozwalają na obojętność.
Katarzyna Grabowska Olga Gałuszek
Uwaga! zmiana daty na 28.01.2021, godz. 15.30-17.30
webinarium
Jacek Malczewski. „Nowe brzmienie” – mistycyzm realności i realność mistyki „Tkwi w nim i mistyk, czciciel wczesnej włoskiej sztuki, i potężny rysownik wyrazistych, zbolałych postaci, i znawca ludu, i malarz krajobrazu, czuły na poezję, na barwność naszych równin, tkwi przy tym wszystkim i nade wszystko wielki realista. [Konstanty Marian Górski, „Przegląd współczesnej naszej sztuki, 1895] Szeroka reprezentacja twórczości Jacka Malczewskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu stanie się przewodnikiem po niezwykłym i wielowątkowym świecie sztuki słynnego „ojca symbolizmu”.
Zuzanna Sokołowska Olga Gałuszek
11.02.2021, godz. 15.30-18.30
webinarium
Wojciech Weiss. Mistrz nagiego piękna Określany „polskim Renoirem", „krakowskim Japończykiem" i wreszcie malarzem aktów. Wojciech Weiss poświęcił swoje życie Pięknu, a to – jak mawiał – pewnego dnia samo do niego przyszło w postaci ślicznej Ireny Silberberg. Przełom, jaki w życiu osobistym artysty wyznaczyło spotkanie z miłością, miało swoje wyraźne przełożenie na jego sztukę. Spotkanie przybliży złożoną i dynamicznie rozwijającą się twórczość miłośnika natury i cichego życia, który malarstwo zwykł objaśniać harmonią muzyki.
Kinga Sibilska Olga Gałuszek
25.03. 2021, godz. 15.30-17.00
webinarium
Maria Jarema. Uosobienie nowoczesności. Poznamy ją jako rewolucjonistkę, buntowniczkę, która nie tylko tworzy obrazy i rzeźby, ale również – według Witkacego – „odkorkowuje teatr”, a to wszystko w imię nowoczesności.
Katarzyna Drozdowska-Sawicka Olga Gałuszek
15.04. 2021, godz. 15.30-17.00
Alina Szapocznikow. „Przez odciski ciała”. Prekursorka sztuki kobiet, jedna z najważniejszych powojennych polskich artystek i najoryginalniejszych rzeźbiarek XX wieku, stworzyła własny, rozpoznawalny na całym świecie kod artystyczny. Korzystając z osobistych, intymnych przeżyć – traumy Holocaustu, a później z doświadczenia nieuleczalnej choroby – w centrum zainteresowań stawiała ciało.
Katarzyna Grabowska Olga Gałuszek
Informacje organizacyjne
Zajęcia odbywają się w gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu w czwartki w godzinach 15.30 – 18.30. Seminarium umożliwi bliskie poznanie twórczości polskich artystek i artystów, u których możemy wskazać różnorodne przełomy twórcze. Interesować nas będą szczególnie momenty graniczne, ważne wydarzenia historyczne, zmiany w życiu osobistym, które zaważyły na wyborach artystycznych. Uczestnicy seminarium uzyskają narzędzia metodyczne pomocne w kreatywnym wykorzystaniu zasobów MNP podczas zajęć dydaktycznych.

Kierownik:
Olga Gałuszek, e-mail: olga.galuszek@odnpoznan.pl,  tel.: 618 584 749, tel. kom.: 508 381 627

Cena: 220.00 zł
Terminy:
  • Grupa 1.
  • Grupa rezerwowa
Nabór zamknięty.